YOUTH AMERICAN GRAND PRIX

SDAB has placed in the top twelve every year since it first started participating in the esteemed YAGP competition in 2004.

This success aside, we are not a "competition studio", and are not motivated by trophies. By virtue of our investment in nurturing top tier talent day in day out, year after year, we win. 

 

There are many studios in San Diego focused on competing. We are not one of them. We are however focused on champions, which we create both in and out of the studio via long term, high caliber training. 

YAGP 2020

  • Top 24 Junior Age Division classical Category-- Matthew Stephenson

  • Top 12 Senior Age Division Classical Category-- Aaron Schueler

  • Top 12 Senior Age Division Classical Category-- Ekaterina Tchernychev

  • Top 6 Ensemble Classical Category-- The Naiad and The Fishermen 

 

 

Japan grand Prix 2019

  • Top 10 Junior Division-- Jade Conner

 

 

California Dance Classics 2019

  • 1st Place Junior Division Classical Category-- Jade Conner

  • 2nd Place Junior Division Classical Category-- Ekaterina Tchernychev

  • 3rd Place Junior Division Classical Category-- Angelina Alcala

  • Honorable Mention Senior Division Classical Category-- Caroline Sowers

  • LK Studios Photo Award-- Caroline Sowers

  • Honorable Mention Classical Ensemble-- Merliton pas de troi

  • 2nd Place Classical Ensemble-- Paquita Pas de Troi

  • 1st Place Classical Pas De Deux-- Le Corsaire

 

 

YAGP 2019

  • 3rd Place Senior Division Classical Category -- Caroline Sowers

  • 2nd Place Junior Division Classical Category-- Jade Conner

  • Top 24 Junior Division Classical Category-- Angelina Alcala

  • Top 12 Junior Division Classical Category-- Ekaterina Tchernychev

  • Top 12 Classical Ensemble-- Merliton Pas De Troi

 

 

US Prix de Ballet 2018

  • 1st Place Junior Age Division-- Caroline Sowers

  • 2nd Place Junior Age Division-- jade conner

  • 3rd Place Junior Age Division-- Angelina Alcala

 

World Ballet Competition 

  • Top 10 Ages 14 to 17-- Ekaterina Tchernychev

California Dance Classics 2018​

  • 1st Place Senior Division Classical Ballet Category-- Caroline Sowers

  • 2nd Place Senior Division Contemporary Category-- Caroline Sowers

  • Honorable Mention Junior Division Classical Ballet Category -- Jade Conner

  • Honorable Mention Junior Division Classical Ballet Category-- Angelina Alcala

  • Honorable Mention Junior Division Classical Ballet Category-- Alexandra Koresaar

  • Honorable Mention Junior Division Contemporary Category-- Alexandra Koresaar

  • 1st Place Junior Division Classical Ballet Category-- Ekaterina Tchernychev 

  • LK Studios Photo Award-- Ekaterina Tchernychev

  • Honorable Mention Junior Division Classical Category -- Madeline Koresaar

  • 2nd Place Classical Ensemble-- Pizzicato Duet

  • 1st Place Classical Ensemble-- Odalisque Pas De Troi

​​

 

YAGP 2018​​

  • Top 24 Senior Age Division Classical Ballet Category-- Caroline Sowers 

  • Top 24 Junior Age Division Classical Ballet Category-- Jade Conner

  • Top 24 Junior Age Division Classical Ballet Category-- Alexandra Koresaar

  

 

YAGP 2017

  • Top 12 Junior Age Division Classical Ballet Category-- Ekaterina Tchernychev

 

YAGP 2016

  • 1st Place Pre-Competitive Age Division-- Ekaterina Tchernychev

  • Top 12 Senior Age Division Contemporary Dance Category-- Ryuji Isoda

 

YAGP 2015

  • 2nd Place Junior Age Division Classical Ballet Category-- Peter Pattengill

 

YAGP 2014

  • Top 12 Junior Age Division Classical Ballet Category-- Lauren Vayser

 

YAGP 2013

  • 2nd Place Ensembles-- Americano 2 

  • Top 12 Senior Age Division Classical Ballet Category-- Olivia Colmenarez

  • Top 6 Men Senior Age Division Classical Ballet Category-- Ayerton Zoutendijk

  • Top 6 Men Junior Age Division Classical Ballet Category-- Kyler Sakumoto

  • Top 12 Pre-Competitive Age Division Classical Ballet Category-- Alicia Reiners

 

YAGP 2012

  • 1st Place Senior Age Divsion Contemporary Dance Category-- Brilynn Rakes

  • 2nd Place Ensembles-- Tarantella Pas

  • 2nd Place Ensembles-- Americano

  • 3rd Place Junior Age Divsion Contemporary Dance Category-- Christine Rosales 

  • Top 12 Senior Age Division Classical Ballet Category-- Ayerton Zoutendijk

  • Top 12 Senior Age Division Contemporary Dance Category-- Lori Hernandez

  • Top 12 Junior Age Division Classical Ballet Category-- Christine Rosales, Sarah Rainsdon

  • Top 12 Pre-Competitive Age Division Classical Ballet Category-- Alicia Reiners

 

YAGP 2011

  • 2nd Place Pre-Competitive Age Division-- Isabella Sebastiani

  • 3rd Place Senior Age Division Classical Ballet Category-- Nicole Rosales

  • 3rd Place Ensembles-- Le Corsaire Pas

  • 3rd Place Ensembles-- Triplets of Belville

  • Top 12 Junior Age Division Classical Ballet Category-- Christine Rosales

 

YAGP 2010

  • 1st Place Senior Age Division Classical Ballet Category-- Beau Fisher

  • 1st Place Junior Age Division Classical Ballet Category-- Chisako Oga

  • 2nd Place Senior Age Division Classical Ballet Category-- Nicole Rosales

  • 2nd Place Senior Age Division Contemporary Dance Category-- Nicole Rosales

  • 2nd Place Senior Age Division Classical Ballet Category-- Brian Heil

  • 2nd Place Pre-Competitive Age Division Classical Ballet Category-- Christine Rosales

  • 3rd Place Senior Age Division Classical Ballet Category-- Marshall Whiteley

  • 1st Place Ensembles-- (All Pieces)

  • Outstanding School Award

  • Top 12 Junior Age Division Contemporary Dance Category-- Chisako Oga

 

YAGP 2009

  • 1st Place Senior Age Divsion Classical Ballet Category-- Nicole Rosales

  • 1st Place Senior Age Divsion Classical Ballet Category-- Brian Heil

  • 1st Place Senior Age Divsion Contemporary Dance Category-- Nicole Rosales

  • 1st Place Ensembles-- Difference of Perception

  • 2nd Place Senior Age Divsion Classical Ballet Category-- Alyssa Lerner

  • 2nd Place Senior Age Divsion Classical Ballet Category-- Beau Fisher

  • 2nd Place Senior Age Divsion Contemporary Dance Category-- Brian Heil

  • 3rd Place Ensembles-- Le Corsaire Pas 

  • Top 12 Senior Contemporary Dance Category-- Adrianna Aguilar, Valaria Garcia

 

YAGP 2008

  • 2nd Place Senior Age Division Classical Ballet Category-- Brian Heil

  • Top 25 Senior Age Division Classical Ballet Category-- Katlyn Linderman, Alyssa Lerner

 

YAGP 2007

  • Youth Grand Prix Award (New York Finals)-- Kiril Kulish

 

YAGP 2006

  • Hope Award (Semi Finals & New York Finals)-- Kiril Kulish

  • Top 12 Ensembles-- Tarantella

 

YAGP 2005

  • 1st Place Ensembles

  • Outstanding Choreographer Award

 

YAGP 2004

  • 1st Place Ensembles-- Ukranian Variation Gopak